Na ruinach średniowiecznego kościoła w Grębocinie powstało muzeum stanowiące kontynuację pierwotnej idei tego miejsca – stworzonej jeszcze przez protestantów jako ośrodek kultury dla społeczności lokalnej – Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Zostało założone w 2004 przez konserwatora zabytków, artystę i kolekcjonera maszyn drukarskich Dariusza Subocza.
„Wystawa „Obsesje” to podsumowanie mojej 25 lat pracy twórczej i konserwatorskiej, a także refleksja nad procesem odbudowy i kształtowania przestrzeni kulturotwórczej. Przestrzeń, w której powstało muzeum, przez lata funkcjonowała jako opuszczona, zdegradowana. Traktowano ją jako nieużyteczną ruinę. Wystawa ukazuje, jak miejsce naznaczone destrukcją może stać się centrum sztuki i pamięci, a ślady przeszłości – inspiracją do tworzenia nowych znaczeń. Podsumowaniem ostatniego etapu projektu rewitalizacji było powstanie Parku TYPO-LAPIDARIUM, stanowiącego część ekspozycji wystawy. Jest on symbolem upływu czasu i odradzania się w nowej formie. W miejscu dawnego, zdewastowanego cmentarza, właściwie lokalnego wysypiska śmieci, został utworzony swoisty Park Liter wykonanych z materiału z recyklingu. Szczątki nagrobków stały się punktem wyjścia do budowania typograficznych instalacji, które są odniesieniem do cyklu życia człowieka.”
Litery, pismo i druk to główny motyw wystawy począwszy od historycznych nawiązań do lokalnej papierni z XVII wieku, po współczesne instalacje rzeźbiarskie „Uwolnić orła”, „Armia Gutenberga” oraz „Świątynia słowa”, „Huśtawka życia”.
„Obsesje” to dla autora nie tylko wystawa – „to świadectwo 25 lat obcowania z miejscem, materią i ideą, w której sztuka, historia i typografia splatają się w jedną narrację. To również refleksja nad obsesją kolekcjonowania, konserwacji i kreacji jako sposobu komunikacji ze światem, dzięki czemu może uzewnętrznić się autorskie „ja”.”
DARIUSZ SUBOCZ – absolwent Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki o specjalności konserwacja papieru i skóry oraz o specjalności konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa sztuki sakralnej (UMK). Założyciel i dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, mieszczącego się w odrestaurowanym przez niego dawnym gotyckim kościele. Prowadzi aktywną działalność konserwatorską w ramach kierowanej przez siebie pracowni konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Właściciel największej w Polsce kolekcji zabytkowych ręcznych pras drukarskich, lokalny organizator życia kulturalnego oraz nauczyciel akademicki (do 2000 r. asystent na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, a od 2018 r. adiunkt w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu). Laureat wielu nagród i odznaczeń za działalność na polu kultury i sztuki.