Oto dowód, że „Rok 1984” Georg’a Orwella jest wciąż aktualnym wielkim dziełem literackim, które stawia głębokie i inspirujące diagnozy. Poniżej prezentujemy Wam fragment książki i zestawiamy ze współczesną wypowiedzią eksperta Grzegorza Lewickiego. Źródło podajemy na końcu jego wypowiedzi.
„1984 rok”
Niewiedza to siła
Przez całą historię naszego gatunku, zapewne pod koniec epoki neolitycznej, na świecie istniały trzy kategorie ludzi: niższa, średnia i wyższa. Na przestrzeni stuleci w każdej z nich następowały rozmaite podziały, ponadto nadawano im najrozmaitsze nazwy, a ich liczebność i wzajemne stosunki różniły się w różnych epokach. Zasadnicza struktura społeczeństwa zawsze jednak pozostawała taka sama. Nawet po okresach dramatycznego załamania porządku i fundamentalnych, na pozór nieodwracalnych przemian, odtwarzał się prezentowany tu trójpodział, tak jak oś obrotu żyroskopu zachowuje swoje pierwotne położenie, bez względu na to jak mocno wprawimy go w ruch. Każdej z tych grup przyświecają zupełnie inne cele, wzajemnie nie do pogodzenia. Klasa wyższa pragnie zachować swoją pozycję, klasa średnia chce się zamienić miejscami z klasą wyższą. Natomiast klasa niższa – o ile w ogóle wyznacza sobie jakiekolwiek cele, bo z reguły jest za bardzo przytłoczona trudami pracy i życia, więc dostrzega niewiele poza własną codziennością – pragnie zniesienia hierarchii i utworzenia społeczeństwa, w którym wszyscy ludzie będą równi. […] Z punktu widzenia klasy niższej historia to tylko cykliczna zmiana jednej grupy panów na drugą.
Emmanuel Goldstein
„Teoria i praktyka oligarchicznego kolektywizmu”.
Grzegorz Lewicki: Popatrzmy na Elona Muska i platformę X. Platformy cyfrowe są zarządzane jak prywatne księstwa czy majątki, w których liczy się głównie arbitralna i autorytarna wola władcy. W efekcie, tak jak niegdyś z targanego kryzysami systemu feudalnego powoli rodził się kapitalizm, tak dziś zachodzi proces odwrotny – i w kapitalizmie kiełkują trendy neofeudalne. Firmy Big Tech w sekrecie robią z nas chłopów pańszczyźnianych.
[ŹRÓDŁO: wprost.pl ]